HHC a sport: Partneři, nebo soupeři?

Látka HHC je v poslední době středem pozornosti nejen lékařských výzkumníků, ale také sportovců a trenérů po celém světě. Předběžné výzkumy a klinické studie naznačují, že HHC může mít spoustu pozitivních účinků, které by mohly být pro sportovce užitečné, ať už s hlediska zlepšení výkonnosti či vlivu na regeneraci.

 

HHC a jeho vliv na sportovní výkon

HHC může přispívat ke zlepšení sportovního výkonu několika způsoby. Pomocí modulace endokanabinoidního systému může HHC zmírňovat bolest a záněty, což může být obzvláště užitečné pro sportovce, kteří se zotavují z úrazů nebo nadměrného fyzického namáhání. Dále může zlepšovat kvalitu spánku a redukovat stres, což jsou klíčové faktory pro regeneraci a celkový výkon sportovců.

 

Pokud se podíváme na konkrétní sporty, protibolestivé účinky mohou být benefitem především u kontaktních sportů typu bojových sportů, hokeje, rugby a podobných. Naopak výkonnost u sportů vyžadujících vysokou míru koncentrace, přesnosti a reakční doby mohou být užíváním látky HHC ovlivněny negativně. Nedoporučuje se tak například automobilovým či motocyklovým závodníkům.

HHC jako ideální spoluhráč při regeneraci

Pro vrcholové sportovce může být látka HHC atraktivní zejména mimo samotné soutěžení, a to při regeneraci, která je stejně důležitá jako trénink samotný.

 

  • HHC může zmírňovat bolestivost lehkých zranění
  • Přispívá ke kvalitě spánku a lepšímu usínání
  • Uklidňuje a napomáhá k relaxaci v psychicky vypjatých obdobích
  • Usnadňuje obnovu poškozených tkání a svalů

 

Asi žádný sportovec nemůže očekávat zlepšení svého výkonu, pokud si dopřeje například HHC olej či sprej bezprostředně před závodem či zápasem. HHC ale má velký potenciál být kvalitním doplňkem při regeneraci po těžkých trénincích, psychicky náročných závodech a v mimosezonním období, kdy sportovec potřebuje kvalitně relaxovat.

Je HHC doping?

Ve světě sportu rozhoduje o tom, co je, nebo není doping, Světová antidopingová agentura. Tzv. WADA má za úkol stanovit a aktualizovat seznam zakázaných látek a metod, které jsou považovány za doping. Tyto směrnice jsou závazné pro většinu sportovních organizací po celém světě.

 

Začněme nejprve látkami příbuznými HHC. Dobře známá látka THC je většinově zakázána a známe mnoho případů, kdy známí sportovci zruinovali svou kariéru nevinným volnočasovým kouřením marihuany, po kterém byli přistiženi antidopingovým testem.

 

CBD bylo naproti tomu vyloučeno ze seznamu zakázaných látek a je poměrně hojně užíváno i mezi vrcholovými sportovci. Status HHC jakožto derivátu THC je nejasný a antidopingová pravidla o něm povětšinou mlčí. Sportovci by měli být proto opatrní a prověřit aktuální pravidla a regulace týkající se HHC v rámci svého sportu a soutěžní jurisdikce. Obecně však platí, že HHC je aktuálně legální ve sportu i kdekoli jinde. Ať už tedy sportujete, nebo ne, určitě si najdete ve světě HHC spoustu benefitů pro svou fyzickou i duševní pohodu.